A számszeríj, nyílpuska, nyílpisztoly karok törésének, repedésének különböző okai lehetnek. A leggyakoribb okokat nagyjából három fő csoportra tudjuk osztani: (1) gyártási hibák, (2) felhasználó hibák és (3) kopás és/vagy fáradás.
A számszeríj, nyílpuska, nyílpisztoly karok a valóságban eltérhetnek egymástól méretben vagy típusban (reflex vagy csigás), de a törések, repedések szempontjából ennek nincs nagy jelentősége. Ebben a loveszellato.hu blogban a számszeríjakat egységesen kezeljük, és amikor számszeríjat említünk akkor a teljes kategóriára gondolunk ami magába foglalja a számszeríjakat, nyílpuskákat, és nyílpisztolyokat is.
A hétköznapokban a számszeríj karokat sokkal ritkábban kell cserélni mint a húrokat, idegek-segédkábeleket. Ellenben nem ördögtől való ha netán szembe jön veled a számszeríj kartörés vagy repedés. Mielőtt azon morfondíroznál, hogy mitől van ez, tudnod lell, hogy ennek több oka lehet!
(1) GYÁRTÁSI HIBÁK
Amennyibe a számszeríj karok hirtelen, bármilyen előzmény nélkül és pár lövés után megrepednek, eltörnek akkor elképzelhető, hogy ezt gyártási hiba okozza. Mivel ez nem a felhasználó miatt történik, ez a hiba fajta elvileg az egyszerűbb eset.
Az esetek többségében a probléma úgy jeletkezik, hogy egy anyaghiba (pl. túl nagy "buborékok" az üvegszálban) vagy egyéb gyártási-szerelési hiba miatt, pár lövés (kevés számú) után valahol a kar belsejében egy repedés keletkezik, ami a lövések során folyamatosan növekszik, és hamarosan felér a felszínre ahol hosszanti irányú repedést mutat. De az is lehet, hogy a karok szétválnak, szétnyilnak. Szélsőséges esetekben akár törhetnek egyből.
Léteznek olyan esetek is, amikor egy adott gyártási széria egészével gond van, amit a gyártó egy idő után felismer és elismer, majd visszahívja ezeket javításra, cserére. Pl. Ravin 500 (https://www.cpsc.gov/Recalls/2024/Ravin-Crossbows-Recalls-Ravin-R500-Series-Crossbows-Due-to-Injury-Hazard).
Mindkét eset a jótállás vagy szavatosság jogkörébe tartozik ezért a gyártó kötelessége lesz ezt orvosolni. Ha megtörténik, akkor mindenképpen ellenőríztetned kell a gyártóval vagy kereskedővel a problémát és ha bebizonyosodik a gyártási hiba akkor a gyártó kötelessége megoldani a problémát, közvetlenül vagy közvetve a kereskedőn keresztül.
(2) FELHASZNÁLÓ HIBÁK
Üres / száraz elsütés: vessző nélküli elsütés
Az üres vagy száraz elsütés a legnagyobb ellensége mindenféle íjnak, számszeríjnak. Ez az elsőszámú szabály: soha ne süsd el üresen az íjat! Mert veszélyes és sokba fog fájni! Tudnod kell hogyan működik és tisztában kell lenned a használati és biztonsági előírásokkal! Ha nem lennél képbe olvasd el a Lövészellátó blogját a SZÁMSZERÍJ, NYÍLPUSKA, NYÍLPISZTOLY: ÁLTALÁNOS FELHASZNÁLÁSI SZABÁLYOK-ról.
Az üres elsütés normál értelmezésben, az a cselekmény amikor véletlenül vagy szándékosan vessző nélkül sütöd el a számszeríjad. Ebben az esetben a számszeríj tárolt enegiája a húron és segédkábeleken keresztül belerobban a karokba, és mivel nem adódik át semmi a vesszőnek, ez az energia rombolni fog, amitől sérül az eszköz.
Üres / száraz elsütés: nem megfelelő vesszősúly
Nem mindig látszik egyértelműen, de üres elsütésnek minősül az is amikor nem a megfelelő hosszúságú. és/vagy súlyú vesszőt használsz. A túlságosan könnyű vessző ugyanazokat a problémákat okozza mint a vessző nélküli elsütés, csak hatása nem jelentkezik egyből. Mivel a könnyű vesszők általában olcsóbbak és az átlagos kereskedők is inkább ezt ajánlják a magasabb árrés vagy a hozzáértés hiánya miatt, ezért sokan ezeket vásárolják. Ne ess ebbe a hibába! Mert ez okozza a legtöbb üres elsütést!
Üres elsütéssel kapcsolatban azt is tudni kell, hogy egyes számszeríjak érzékenyebbek a többinél. Egyesek többet bírnak. Más típusok kevesebbet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az üres elsütés hatása az egyiknél azonnal jelentkezik, a másiknál csak később.
De amire mindenképpen számíthatsz az a látható repedések, elválások, vagy súlyosabb esetben törések, ideg és segédkábel szakadások, csigatengely vagy csiga sérülések. Ha ez megtörténik, akkor ellenőríztetni kell az eszközt és minden hibás alkatrészt cserélni kell!
A szomorú hír, hogy akár szándékosan, akár véletlenül történik mindez veled, az üreselsütés miatt a garancia mindenképpen ugrik!
(3) KOPÁS és ANYAGFÁRADÁS
A világban kapható számszeríjak zömét három ország gyártja: USA, Tajvan és Kína. Mindhárom országból érkező termékekkel elsősorban az USA piacát célozzák ahol legális a számszeríjas vadászat. Ezért a világban kapható számszeríjak zömét vadászatra tervezik (kivételt képeznek a nyílpisztolyok és a manapság trendi taktikai, prepper vagy túlélő kompakt, számszeríjak).
A statisztikák alapján egy átlag amerikai számszeríjas vadász évente átlagosan kb. 50 lövést ad le eszközéből. A vásárlás évében használja a legtöbbet, mert be kell lőni az eszközt, majd csak vadászati szituációban süti el. Ezt követően évente ellenőrzi a belövést, és újra csak a vadászat kapcsán süti el. Így a negyedik év végére sem lesz 200 lövésnél több az eszközében.
Magyarországon a hatályos törvények alapján a számszeríj tiltott vadászati eszköznek minősül. Ezért marad a szabadidős hobbi vagy sportcélú felhasználás. Ellenben ezeket az eszközöket nem sportra tervezik és nem több ezer lövésre. Ha valaki havonta belepakol többezer lövést, akkor a karok nagy eséllyel még az első év lejárta előtt elfáradnak, elrepednek vagy eltörnek. De ez már nem minősül gyártói hibának. Sportlövészeti példával élve, egy nagykaliberű sportpuska tuning csővel bír ki több ezer lövést lőni mert kiég.
Tehát amikor számszeríjat vásárolsz akkor ezeket is tudnod kell!
A számszeríjakat, nyílpuskákat és nyílpisztolyokat megtalálod a Lövészellátóban: https://www.loveszellato.hu/szamszerijak
Ha kérdéseid vagy észrevételeid vannak, keresd a Lövészellátót a bolt (kukac) loveszellato (pont) hu e-mailen vagy chat-en!
Comments